Yazdır

 

İŞÇILERININ KAHRAMANCA GREV MÜCADELELERININ 70. YILI

 

Madenlerin kahramanı yüzünde tebessümü, ağzında şarkısıyla indi taş değirmene. Onun tek silahıydı iki onurlu kolu. Verdiği çetin mücadelede yarlandıysa da kazandı. Aynı tebessüm ve aynı şarkıyla selamladı zaferini. Ve iki onurlu ve aziz eliyle işe koyuldu yine...”1948 Maden ve İnşaat İşçilerinin Kahramanca Grev Mücadelelerinin 70. Yılı minasebeti ile DEV-İŞ başkanı Hasan Feleğin belendride 8 Temmuz 2018 günü Anıt açılışında yaptığı konuşma.

Değerli Dostlar, Değerli Kardeşlerim, Hepinizi DEV-İŞ adına Kıbrıslı Türk emekciler adına sevgi ve dayanışma duygularımla selamlarım.
Kıbrıs işçi sınıfının ortak mücadelesinin en güçlü en direngen sembolü olan 1948 Maden Grevi’nin 70. Yılında düzenlenecek olan etkinliklerin ilkini, bugün burda hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. 1948’in kahraman, mücadeleci işçileri onuruna yapılacak etkinliklerin programı yakın bir zamanda netleşecek. Ülkemizin her iki kesiminde bir takım etkinlikler gerçekleştirmeyi planlıyoruz.
Ortak mücadele tarihinde çok önemli bir yere sahip olan 1948 Maden direnişi, Türk Rum şövenistlerin, milliyetcilerin ve kilisenin ağır baskılarına ve diktatörce tutumlarına rağmen, bütün Kıbrıs’ta ve bölgede çok büyük yankılar yarattı.
1920’lerde başlayan Kıbrıs sendikal hareketinin tarihi, mücadelelerle dolu bir tarihdir. Bu kavgada maden ve amyant işçilerinin mücadelesi özel bir yer tutmaktadır. Bu emekçiler, Kıbrısın öncü sınıf sendikacılığının gelişmesine önemli katkılar ve emekler vermiştirler.
1941 yılında Tüm Kıbrıs Sendikalar Komitesi PSE’nin kuruluşu ile yeni koşulllar ve yeni olanaklar ortaya çıktı. PSE emekcilerin özgüvenini güçlendirdi, farklı dallarda çalışanlar arasında dayanışmayı geliştirdi.
Bu koşullarda 13 Ocak 1948’de başlayan, Kıbrıs İşçi Sınıfı tarihinin en yığınsal ve uzun süreli grevi olan Maden Direnişi, 4 ay 4 gün sürdü. Greve 1300 Rum 700 Türk 2000 işçi katıldı. Greve Kıbrıs’ın her tarafından işçiler, köylüler ve halkın tüm kesimlerinden destek ve dayanışma geldi. Grevin ve direnişin kararlılıkla sürdürülmesinde bu dayanışma ve destek önemli bir yer tuttu.
Grev süresince işçi önderleri büyük fedakarlıklarda bulundular, ağır bedeller ödediler. 76 grevci 2 yıla varan hapis cezalarına çarptırıldı. Pek çok işçi işlerinden kovuldu. CMC’nin işverenleri, hasta ve yaralı maden işçilerine sağlık hizmeti verilmesine karşı çıktılar, grevcilerin çocuklarına ekmek ve süt yardımını kestiler.
3 Mart 1948’de grev kırıcıları engellemek isteyen işçilere polis saldırdı, çıkan arbedede bir çok işçi yaralandı. Polis tarafından vahşice dövülen Çakır İzzet, AhmetNecati, Yorgis Yeorgiadis, İzzet Ali İzzet, Mehmet Bilal, Andreas Haralambus ağır yaralanarak Lefkoşa Hastanesine kaldırıldılar.
Böylesi sert koşullarda din, dil, ve etnik farklılıklarını biraraya koyan işçiler, bu gün de örnek alınacak insani ve sınıfsal dayanışmayı hayata geçirdiler.
Aradan 70 yıl geçmesine rağmen bu tarihi gerçekleri unutmadan, unutturmadan yeni nesillere aktarmamız ortak mücadelemizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.
Değerli dostlar,
Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü, Kıbrıs sınıf sendikacılığının temel sorunlarından biridir. Ülkemizin bölünmüşlüğü devam ettiği sürece çalışanların haklarının güvencede olmadığını, aynı zamanda Kıbrıs türk toplumunu ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi anlamda, yok olmakla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu anlamda Kıbrıs’ta yaşayan tüm emekcilerin bağımsız, Birleşik federal Kıbrıs’ta barış içinde, kardeşçe birarada yaşaması birincil hedefimiz olmaya devam etmektedir. DEV-İŞ BM kararları çerçevesinde iki bölgeli iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı, aynı zamanda tek egemenliği, tek vatandaşlığı, tek uluslararası kimliği öngören Federal Kıbrıs mücadelesini emek mücadelesinden ayırmamaktadır.
1948 Maden işçilerinin ortak sınıf mücadelesinin 70. Yılında bu kavgada yer alan ve şu an hayatta olmayan tüm işçilerimizin anısı önünde saygıyla eğilirken, hayatta olanlra sağlıklı uzun ömürler dilerim. Onların bizlere bıraktığı onurlu miras bu günde bizlere ilham vermekte yolumuzu aydınlatmaktadır.

Hasan Felek
DEV-İŞ Genel Başkanı

 

 

Kayıt Olma

E posta ile bilgi ve haber alma üyeliği ücretsizdirSon Haberler

You are here:   AnasayfaHABERLER –AÇIKLAMALARİŞÇILERININ KAHRAMANCA GREV MÜCADELELERININ 70. YILI